Woda św. Ignacego wraz z modlitwą o szczęśliwy poród znajduje się w zakrystii.
W Księdze Prawa zapisano jak ważne jest publiczne wyznanie swojej wiary i oddanie Bogu tego, co Mu się należy - pierwocin z plonów. Jezus mocą Słowa Bożego zwycięża przeciwnika. Jest to wyznanie wiary w moc tego Słowa i jednocześnie przyznanie słuszności Bogu. Św. Paweł jest przekonany, że do wyznania wiary potrzebne są serce i usta. Dlaczego tak ważne jest to wyznanie wiary? Wiara jest konieczna do zbawienia! Wiara w Jezusa, Boga, który zbawia. Ale, żeby wyznać wiarę trzeba najpierw uznać Bożą obecność w swoim życiu, poddać się mocy Jego Słowa i dać świadectwo życia. Dopiero z tej obfitości mogą mówić usta...
Można słuchać świętych i proroków, można zgłębiać Słowo Boże, chodzić do świątyni, na zgromadzenia wspólnoty, a serce mieć twarde, pełne nienawiści. Jeremiasza kilkakrotnie próbowano zgładzić. Za co? Za mówienie prawdy? Jezusa mieszkańcy Nazaretu chcieli strącić ze skały. Z jakiego powodu? Bo postawił pogan na równi z Żydami? Św Paweł zaś mówi, że lekarstwem na twarde serce jest dojrzałość w miłości. Mogłam niedawno świadkiem takiej dojrzałości. Po pięknym koncercie ekumenicznym w Auli Leopoldina we Wrocławiu, młoda sopranistka jednego z chórów powiedziała, że nie zna się na teologii, ani na filozofii. Nie potrafiłaby też dobrze wytłumaczyć na czym polega ekumenizm. Ale wie jedno - ludzie mogą się przyjaźnić i współpracować ze sobą. Ona będąc katoliczką może śpiewać pieśni żydowskie i protestanckie, a oklaskiwać ją mogą hierarchowie kościoła prawosławnego ( na sali był obecny biskup Jeremiasz ) i to jest dla niej wspaniałe przeżycie. Przedstawiłam w tym momencie dobremu Bogu moich przyjaciół z kościoła ewangelikalnego, luterańskiego, kalwińskiego i prawosławnego, choć On dobrze ich wszystkich zna. Pomyślałam jednak, że zawsze cieszy Go, jak widzi, kiedy Jego dzieci wzajemnie się kochają, pamiętają o sobie i wzajemnie wspierają. Teologia jest ważna... ale najważniejsza jest miłość. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać Jezus przejdzie pośród nas... i oddali się!
Dorota. Krąg Biblijny
Tekst ewangelii: Mk 4,35-41
Gdy zapadł wieczór owego dnia, rzekł do nich: Przeprawmy się na drugą stronę. Zostawili więc tłum, a Jego zabrali, tak jak był w łodzi. Także inne łodzie płynęły z Nim. Naraz zerwał się gwałtowny wicher. Fale biły w łódź, tak że łódź już się napełniała. On zaś spał w tyle łodzi na wezgłowiu. Zbudzili Go i powiedzieli do Niego: Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy? On wstał, rozkazał wichrowi i rzekł do jeziora: Milcz, ucisz się! Wicher się uspokoił i nastała głęboka cisza. Wtedy rzekł do nich: Czemu tak bojaźliwi jesteście? Jakże wam brak wiary? Oni zlękli się bardzo i mówili jeden do drugiego: Kim właściwie On jest, że nawet wicher i jezioro są Mu posłuszne?
Łukasz przyznaje, że wielu ludzi już przed nim to robiło: studiowali, badali, zbierali informacje, porównywali je. Tylu przed nim poświęciło mnóstwo czasu sprawom życia Jezusa, a on chce robić to samo od początku? Po co wyważać otwarte drzwi? Po co się biedzić? Żeby stwierdzić to samo, co inni? A jednak Łukasz decyduje się na "badanie" od początku. Tym badaniem ma być spotkanie z osobą Jezusa. Chce Go poznać, dotknąć, doświadczyć, przekonać się. Naprawdę uwierzyć! I tą swoją, tak wypracowaną wiarą, chce się podzielić ze swoim przyjacielem. Nie chce bazować na cudzych opowieściach i doświadczeniach. Szczerze, to bardzo lubię się powzruszać, słuchając opowieści innych ludzi. Przyjemne chwile, ale... na chwilę! I kolejna zasłona dymna, żeby nie dopuścić do osobistego spotkania ze Zbawicielem. Z drugiej strony (to też dobre usprawiedliwienie), takie spotkania z Bogiem bywają niebezpieczne. Przewracają życie do góry nogami!
Dorota. Krąg Biblijny.
Nabożeństwa:
Msze św. w niedziele:
1800 - Msza w sobotę wieczorem
800, 930, 1100 - dla dzieci, 1230, 1800, 1930 (od września do czerwca)
Msze św. w dni robocze:
700, 800, 1000 (od września do czerwca), 1800
Środa: 2000 - Msza akademicka (w ciągu roku akademickiego)
w I piątki m-ca - 1700 - dla dzieci (w roku szkolnym)
w wakacje w dni powszednie:
700, 800, 1800
Kancelaria czynna jest w:
W sprawach pilnych o każdej porze!
W Kancelarii Parafialnej m.in.: