Woda św. Ignacego wraz z modlitwą o szczęśliwy poród znajduje się w zakrystii.
Spotkanie z Bogiem, który żywi, ochrania i pielęgnuje swój lud, wymaga ostatecznych rozstrzygnięć. Opowiedzenia się za lub przeciw Niemu. Nie ma pośredniego wyjścia. W świecie politeistycznym (patrz pierwsze czytanie) służba jedynemu Bogu była czymś nowym, dziwnym wywołującym oburzenie i sprzeciw. Zachowanie wierności i wyłączności w świecie poligamii (patrz drugie czytanie) było wynaturzeniem, zgorszeniem i rewolucją w obyczajowości. Mowa Jezusa o spożywaniu własnego ciała stanowiła prowokację, mogła być odczytana jako zachęta do czynu haniebnego. Nie można było tego słuchać. Zgroza! Słowo Boże zawsze tchnie nowością, godzi w obyczajowość, która jest źródłem grzechu, w religijność bez podstaw, w płyciznę intelektualną. Eucharystia, którą przeżywamy ma wciąż na nowo kształtować nasz styl życia, być źródłem naszej duchowości, przemieniać nasze myślenie. To miejsce spotkania z Bogiem żywym, które domaga się trudnych, często kategorycznych rozwiązań, zdecydowanych wyborów. To spotkanie jest też tajemnicą, tajemnicą przyjęcia Jezusa, który daje się nam na pokarm. Mam wybór. Można się wycofać. Mogę też powiedzieć: Panie, do kogo pójdę...?
Zapraszamy na pierwsze po wakacjach spotkania Kręgu Biblijnego, w środę, 5 września, o godz. 18.45 w dolnym kościele. Nasze spotkania rozpoczniemy Mszą świętą i omówieniem programu na cały rok. Szczegółowy program będzie dostępny od 10 września na stronie internetowej w zakładce "Spotkania-Krąg Biblijny". W planie: wprowadzenie do medytacji według metody lectio divina, lektura i rozważanie tekstu Ewangelii św. Mateusza, modlitwa psalmami oraz dodatkowe spotkania o różnorodnej tematyce, o których będziemy informować na bieżąco.
Ewangelie kolejnych niedzieli, które można by objąć wspólnym tytułem "Chleb z nieba", to prawdziwa skarbnica wiedzy, na temat ojcowskiej troski Boga o człowieka. Bóg karmiąc - uczy mądrości. Razem z chlebem i winem trzeba przyjmować mądrość, którą jest bojaźń Pańska. Można się jej nauczyć przez oddalenie się od zła i poszukiwanie pokoju. Bóg pragnie, abyśmy byli mądrzy i rozsądni. To jest właśnie Jego wolą. Bez mądrości nie da się zrozumieć Ewangelii. Bez mądrości nie da się zrozumieć cudu Eucharystii i rzeczywistej obecności Jezusa pod postacią chleba i wina. Tak więc z jednej strony trzeba karmić się Eucharystią, żeby przyjmować razem z nią mądrość Bożą, a z drugiej strony uczyć się tego daru mądrości i kształtować go przez rozsądne życie, pełne wdzięczności, za dobroć i troskę Boga, po to, żeby lepiej rozumieć siebie, dary, które otrzymujemy od Ojca niebieskiego, a przede wszystkim... dar Eucharystii.
Chleb, który Bóg daje na pokarm jest dowodem Jego miłości i troski. Kiedy matka daje pokarm niemowlęciu, to wydaje siebie. Oddaje dziecku część samej siebie. Jest to dowód jej miłości i troski. Podobnie ojciec zapewniający byt rodzinie, oddaje swoje zdrowie i siły dla swoich dzieci. Rodzice żywią swoje dzieci, bo pragną, aby dobrze się rozwijały, rosły i były zdrowe. Kiedy Bóg daje swój pokarm też pragnie, aby Jego dzieci wzrastały i były silne, i zdrowe. Jest jednak pewna różnica. Pokarm ludzki, choćby najbardziej niezwykły jak mleko matki lub cudowny jak manna na pustyni, jest tylko pokarmem dla ciała, jest pokarmem na ziemskie życie. Bóg ofiarowuje nie zwykły chleb, lecz SAMEGO SIEBIE, Żywy Chleb - pokarm na to życie i na życie wieczne. Zatem Bóg w swojej miłości chce nas mieć na zawsze i dlatego wciąż nas zaprasza, na każdej Eucharystii, abyśmy skorzystali z tego Żywego Chleba. Tak jak dzieci nie mogą odmówić przyjmowania pożywienia od swoich rodziców, tak brakiem rozsądku jest odmowa przyjmowania pożywienia pochodzącego od Boga. Tak jak dzieci odpłacają swoim rodzicom za ich miłość i troskę swoim wzrostem i rozwojem, dowodami przywiązania, tak samo dzieci Boga są zobowiązane do wzrostu i do rozwoju, do naśladowania Boga w swoim życiu przez przebaczenie i postępowanie drogą miłości. Dobry Boże jestem Ci coś winna. Choćby z tego powodu, że dzięki Tobie żyję z nadzieją na życie wieczne. Przyjmowanie pokarmu jakim jest Eucharystia jest moją odpowiedzią na Twoją miłość i troskę. Nie chcę Cię też zasmucać...
Nabożeństwa:
Msze św. w niedziele:
1800 - Msza w sobotę wieczorem
800, 930, 1100 - dla dzieci, 1230, 1800, 1930 (od września do czerwca)
Msze św. w dni robocze:
700, 800, 1000 (od września do czerwca), 1800
Środa: 2000 - Msza akademicka (w ciągu roku akademickiego)
w I piątki m-ca - 1700 - dla dzieci (w roku szkolnym)
w wakacje w dni powszednie:
700, 800, 1800
Kancelaria czynna jest w:
W sprawach pilnych o każdej porze!
W Kancelarii Parafialnej m.in.: