Zapytałam kilka osób o to, czym jest dla nich post? I oto odpowiedzi. Dla mnie były bardzo ciekawe i inspirujące.
Dorota. Krąg Biblijny
Jest to stała postawa niezgody na wszystko, co szkodzi miłości.
Św. Paweł pisał o nawracaniu się przez odnawianie umysłu. Może gdzieś tu trzeba szukać odpowiedzi na pytanie o istotę postu. Odrzucenie w życiu tego, co stanowi przeszkodę w mojej relacji z Ojcem ( patrz Łk 4, 1 –13).
To zrezygnować z siebie.
Jest to czas na zrobienie czegoś dobrego.
Zrobienie czegoś, co mi niewygodne z powodu miłości Boga i bliźniego.
Jest to pewna postawa, skłonność, dyspozycja do zrezygnowania, oddania, uniżenia, poświęcenia. A okresy postów w Kościele są po to, aby oddać się w tym czasie jeszcze bardziej Panu Bogu – zrezygnować z zapatrzenia się w siebie.
Jest to specjalny czas na to, żeby poznać kim jestem wobec Pana Boga, drugiego człowieka i siebie samego. Trzeba to zrobić w wyciszeniu, zrezygnowaniu ze wszystkiego, oprócz tego, co konieczne, umartwieniu, nałożeniu na siebie praktyk pokutnych (odnośnie pożywienia, przyjemności, odpoczynku, modlitwy) W takiej atmosferze człowiek sam się sprawdza.
Post jest wtedy, kiedy twoim bliskim żyje się z Tobą lepiej, kiedy są szczęśliwsi. Jeśli doświadczamy szczęśliwości, to lepiej i głębiej doświadczamy Bożej obecności. Dla tego doświadczenia potrzebny jest post.
Post bez miłości nie ma sensu religijnego. Tak jak podejmuję trud dla kogoś, kogo kocham, tak i w tej sprawie podejmuję go dla Jezusa, bo chcę z Nim współpracować w dziele zbawienia. Przeżywam to radośnie i twórczo!
Post należy zawsze łączyć z osobą Jezusa. Najpierw odejście na pustynię – samotność, refleksja, wejście w świat własnego ducha, wsłuchiwanie się w głos Boga, a potem powrót czyli nawrócenie. Właściwie ustawiczne nawracanie, tak jak i „margines” postu powinny być częścią każdego dnia roku.
W poście pewnie chodzi o to, aby wzmocnić przekonanie o swojej ograniczoności i zgodzie na nią. Nie jesteśmy nieograniczeni. Nasza wolność też nie jest nieograniczona. Nie wszystko muszę mieć. Nie wszystko mi wolno. Ostatecznie więc otwiera się przestrzeń inna: jeżeli nie wszystko mi wolno, to co mi wolno? Wolno mi aż.... kochać Boga i bliźniego jak siebie samego. Jeżeli nie wszystko muszę mieć, to co mi wystarczy mieć? Bóg mi wystarczy. To nie są moje słowa tylko św. Teresy: „Bóg sam wystarczy”!
Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej informuje, że w odpowiedzi na prośbę Ojca Św. Franciszka, z inicjatywy ruchów i stowarzyszeń katolickich, w dniach 4-5 marca 2016 r., odbędzie się w Katedrze Wrocławskiej, adoracja, uwielbienie i pojednanie w ramach "24 godziny dla Pana".
Adoracja rozpocznie się 4 marca w piątek, o godz. 20.00 i trwać będzie do godz. 20.00 dnia następnego.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tej adoracji, by kontemplować Miłosierdzie Boże i go doświadczać w sakramencie pojednania. Szczegóły na załączonym plakacie.
W okresie Wielkiego Postu J.E. Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, zaprasza na CZWARTKOWE KATECHEZY WROCŁAWSKIE do bazyliki garnizonowej pw. Św. Elżbiety przy wrocławskim Rynku. Katechezy odbywać się będą - począwszy od 11 lutego - w każdy czwartek o godz. 19.00 i połączone będą z adoracją Najświętszego Sakramentu prowadzoną przez wspólnoty ewangelizacyjne.
Katechezy organizowane przez Katolickie Radio Rodzina podejmować będą tematy małżeństwa, rodziny, miłości, wychowania i wygłoszone zostaną przez: ks. Stanisława Orzechowskiego, o. Leona Knabita, Jacka Pulikowskiego, s. Małgorzatę Chmielewską, ks. Marka Dziewieckiego i o. Ksawerego Knotza.
Szczegółowy program na: www.katechezy.wroclaw.pl.
W najbliższą niedzielę 14 lutego rozpoczną sie rekolekcje wielkopostne we franciszkańskiej parafii św. Karola Boromeusza na ul. Kruczej oraz w paulińskiej parafii św. Mikołaja na ul. św. Antoniego.
FRANCISZKANIE. W tym roku nauki rekolekcyjne, zatytułowane "Spotkać Jezusa w Mieście Spotkań", będzie głosił ks. prof. Mariusz Rosik - biblista, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego. Rekolekcje będą trwały od niedzieli do środy włącznie. W tygodniu nauki rekolekcyjne o godz. 7.00; 12.00 i 18.00.
Kilka słów o rekolekcjoniście: Ks. prof. Mariusz Rosik od 1993 roku jest kapłanem Archidiecezji Wrocławskiej. Jako wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się teologią Nowego Testamentu, egzegezą Ewangelii synoptycznych oraz starożytną historią Żydów. Jego zainteresowania oscylują także wokół relacji judaizmu i chrześcijaństwa w czasach narodzin Kościoła. www.rosik.archidiecezja.wroc.pl
PAULINI. Rekolekcje będątrwały od niedzieli 14 do środy 17 lutego. W tym roku poprowadzi je o. Grzegorz Zakrzewski – paulin pracujacy w Warszawie. Nauki rekolekcyjne podczas Mszy świętych o godz. 9.00 i 18.00.
Spotykamy sie w środę 17 stycznia, po Mszy św. o godz.18.00, w sali obok dolnego kościoła na lectio divina. Rozważać będziemy dzieje Apostolskie rozdziały 12-14.
Kolejne spotkanie Kręgu Biblijnego odbędzie się w środę, 3 lutego. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.45 do dolnego kościoła, a po niej rozważanie Adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium"
Film francuskiego reżysera Jeana Sagolsa, pod takim właśnie tytułem, możemy oglądać w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Seanse o godz. 14.15 i 16.16 (w tych godzinach do 04.02 włącznie).
Możemy spędzić koniec karnawału w dobrym stylu, korzystając z oferty Sceny Kameralnej na Lelewela. W sobotę 23 stycznia o godz. 18.00 przeboje lat 20 i 30, w niedzielę 24 stycznia o godz. 17.00 inauguracja Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej - wiersze recytować będzie pani Anna Dymna, a 31 stycznia w niedzielę o godz. 17.00 premiera pierwszego na scenie spektaklu operowego "Mozart. W krainie czarodziejskiego fletu"). Szczegóły na www.mmimpresario.eu
Wydział Duszpasterski Kurii zaprasza na Tydzień modlitw o Jedność Chrześcijan, który odbędzie się w dniach 25-31 stycznia 2016 r.
Tegoroczna edycja odbywać się będzie pod hasłem: Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana (por. 1 P 2,9)
Plan wrocławskich nabożeństw oraz spotkań ekumenicznych:
Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim we Wrocławiu organizowany jest od 2003 roku. Inicjatorką spotkań we Wrocławiu była s. Sybilla Kołtan SMI, która wraz z Duszpasterstwem Akademickim "Przystań" podjęła się organizacji tego wydarzenia. Dzięki współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską we Wrocławiu, wieloma organizacjami, środowiskami oraz osobami popierającymi ideę Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim - zarówno ze strony katolickiej jak i żydowskiej, wrocławskie obchody z roku na rok nabierały rozmachu i docierały do coraz szerszych kregów odbiorców.
W 2014 roku do organizacji obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim we Wrocławiu dołączyła Fundacja Dom Pokoju, która przez dwa lata była głównym organizatorem wydarzenia. W 2015 roku Ks. Abp Metropolita Wrocławski Józef Kupny delegował ks. prof. Andrzeja Tomko na pełnomocnika Archidiecezji d/s Dialogu z Judaizmem. Od 2016 roku głównym organizatorem wydarzenia jest Archidiecezja Wrocławska.
Znakiem rozpoznawczym wrocławskiego Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim jest logo - Gwiazda Dawida - jako jeden z żydowskich symboli religijnych, nałożona na biało-żółtą flagę papieską.
12 stycznia 2016 - rozpoczynamy obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Zapraszamy do Małej Synagogi we Wrocławiu (ul. Włodkowica 9) o godz. 18.00 na wykład Grzegorza Barasińskiego pt. "Mistyka hebrajskich liter" a następnie na warsztat "Kaligrafia hebrajska". Chętnych do udziału w warsztatach prosimy o zgłoszenie pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
13 stycznia 2016 - wspólna modlitwa chrześcijan i Żydów to najważniejszy element obchodów Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. We Wrocławiu Liturgia Słowa Bożego odbędzie się 13 stycznia 2016 w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego o godz. 18.30. Modlitwie przewodniczył będzie Ksiądz Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny. Spotkanie modlitewne towarzyszyć będzie dwugłos poświęcony ogólnopolskiemu tematowi Dnia Judaizmu w Kościele katolickim oraz relacja ze spotkania chrześcijan i Żydów w Auschwitz-Birkenau w 2013 roku. Dzień zakończymy spotkaniem z kulturą żydowską.. Serdecznie zapraszamy!
14 stycznia 2016 - w tym roku po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim zagości we wrocławskiej Katedrze pw. św. Jana Chrzciciela. W ostatni dzień obchodów Stanisław Soyka z chórem Affabre Concinui wykona „Tryptyk Rzymski” do słów św. Jana Pawła II. Koncert rozpocznie się o godz. 19.30. Wstęp wolny. Jest to utwór skomponowany do obszernych fragmentów trzech medytacji nad Księgą Rodzaju, w których autor – św. Jan Paweł II - językiem poetyckim mówi o swoim „zdziwieniu” człowiekiem i światem stworzonym przez Boga. Ojciec Święty rozmyśla w nim nad Tajemnicą, w której zarówno Żydzi jak i chrześcijanie upatrują początek istnienia. Jednocześnie w Tryptyku Rzymskim św. Jan Paweł II rozważa opisaną w Księdze Rodzaju historię Abrahama – pierwszego hebrajskiego patriarchy, który był ojcem narodu żydowskiego.