Planując Chrzest św. swojego dziecka w naszej parafii, trzeba zgłosić się do naszej Kancelarii Parafialnej by ustalić termin Chrztu i pobrać do wypełnienia formularz chrzcielny.
Jeśli dziecko jest spoza naszej parafii, trzeba w pierwszej kolejności najpierw poprosić o zgodę na Chrzest poza własną parafią w miejscu zamieszkania od swojego proboszcza.
Najpóźniej na dwa tygodnie przed chrztem należy zgłosić się do Kancelarii Parafialnej: z wypełnionym formularzem, oryginałem odpisu aktu urodzenia dziecka oraz zaświadczeniami od rodziców chrzestnych (najpóźniej chrzestni muszą je dostarczyć w dniu Chrztu) z ich parafii zamieszkania, że są katolikami, wierzącymi i praktykującymi (kandydat na chrzestnego/chrzestną musi mieć ukończone 16 lat, być ochrzczony i bierzmowany).
Sakrament Chrztu Św. udzielany jest w naszej Parafii po uzgodnieniu jego terminu z proboszczem (w niedziele po Mszy św. o godz. 11:00).
KATECHEZA PRZEDCHRZCIELNA
Znaczenie i łaska sakramentu chrztu ukazują się jasno w obrzędach jego celebracji. Uczestnicząc w nich z uwagą, śledząc czynności i słowa tej celebracji, wierni są wprowadzani w całe bogactwo tego, co ten sakrament oznacza i co urzeczywistnia w każdym ochrzczonym.
Odnowiony obrzęd chrztu dzieci składa się z trzech zasadniczych części, w których bez trudu można dostrzec strukturę dialogu Boga z człowiekiem.
Bóg działając poprzez Kościół, wyzwala nowo narodzonego człowieka spod mocy zła i obdarzając go nowym życiem zmartwychwstałego Chrystusa, wprowadza do społeczności swego ludu: nowo narodzony wychodzi na spotkanie Boga w społeczności Kościoła i nawiązuje z Bogiem łączność, która ma się wzmocnić i rozwinąć w wypróbowaną przyjaźń w dalszym świadomym i dojrzałym życiu chrześcijańskim. Chrzest jest nawiązaniem wspólnoty z Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym, w społeczności Kościoła oraz wejściem na drogę, która ma człowieka doprowadzić do wiecznego życia z Bogiem w społeczności zbawionych.
Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pojednania.
W czasie Mszy św. warto przystąpić do Komunii św., przyjąć ją i ofiarować w intencji chrzczonego dziecka.
Rodzicami chrzestnymi mogą być ci, którzy:
- ukończyli 16 rok życia,
- przyjęli sakrament Chrztu św., Eucharystii i Bierzmowania,
- są praktykującymi katolikami i prowadzą życie zgodne z zasadami wiary.