Chrzest

Planując Chrzest św. dziecka w naszej parafii, trzeba pobrać w kancelarii parafialnej formularz do wypełnienia danych. Jeśli dziecko jest spoza naszej parafii, trzeba też poprosić o zgodę na Chrzest poza własną parafią zamieszkania od swojego proboszcza. Dwa tygodnie przed chrztem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej: z wypełnionym formularzem, aktem urodzenia dziecka oraz zaświadczeniami od rodziców chrzestnych z ich parafii zamieszkania, że są katolikami, wierzącymi i praktykującymi (kandydat na chrzestnego/chrzestną musi mieć ukończone 16 lat, być ochrzczony i bierzmowany).

Sakrament Chrztu Św. udzielany jest w 3 niedzielę każdego miesiąca podczas Mszy św. o godzinie 12:30. W wyjątkowych przypadkach może się odbyć w innym terminie, po ustaleniu go z proboszczem.

Przed chrztem zarówno rodzice (o ile stan prawny im na to pozwala) jak i rodzice chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pojednania.

W czasie Mszy św. warto przystąpić do Komunii św., przyjąć ją i ofiarować w intencji chrzczonego dziecka.

Rodzicami chrzestnymi mogą być ci, którzy:

  • ukończyli 16 rok życia,
  • przyjęli sakrament Chrztu św., Eucharystii i Bierzmowania, 
  • są praktykującymi katolikami i prowadzą życie zgodne z zasadami wiary.

Similar Posts

Dodaj komentarz